Płyta indukcyjna - jak działa?


Płyty indukcyjne zyskują za sprawą swych licznych funkcji coraz większą popularność w pomieszczeniach kuchennych.

Cechują się bowiem nie tylko nowoczesną sylwetką, ale także różnorodnymi funkcjami, które można podzielić na te ukierunkowane na komfort użytkownika oraz te, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa ich użytkowania. Płyty grzejne typu indukcyjnego można podzielić ze względu na różne ich cechy, jednakże najczęściej spotykanym kryterium jest ich wielkość oraz ilość pól grzewczych, którymi dysponują. W miarę upływu czasu, na rynku pojawiły się mniejsze wersje standardowych płyt indukcyjnych, które wyposażone zostały w 2, a nie 4 pola grzejne. Jest to rozwiązanie idealne dla pomieszczeń kuchennych o skromnej ilości dostępnej przestrzeni oraz ludzi, którzy korzystają z płyty grzejnej sporadycznie.

Płyta indukcyjna dwupalnikowa nie odstaje bowiem w niczym swej większej wersji, a jedyną panującą między nimi różnicą są wspomniane wyżej rozmiar oraz pola grzewcze. Każda płyta indukcyjna działa bowiem na tej samej zasadzie – wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej, a funkcje dostępne w modelach nie są względem siebie zbyt odmienne. Najbardziej popularne funkcje to: timer (pozwala na automatyczne wyłączenie urządzenia o określonej porze) oraz child-lock (uniemożliwia dzieciom korzystanie z płyty).

Płyta indukcyjna cechuje się tym, że przekazuje energię bezpośrednio do naczynia, które jednak musi być wykonane z metalu ferromagnetycznego. Wymóg ten zdaje się jednak być ledwie zauważalnym minusem, gdyż szybkość podgrzewania naczynia, bezpieczeństwo stosowania płyty tego typu oraz jej tania eksploatacja zdają się spychać potencjalne minusy w cień. Płyta indukcyjna dwupalnikowa znakomicie sprawdzi się w kuchni każdej osoby, która ceni swój czas oraz bezpieczeństwo, a jej tryb życia nie wymaga posiadania płyty o większej ilości pól grzejnych.